ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 8527616
*
nr 852 7616
Pigtittare
längd (a)
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 oktober 2013
kl 20:13:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/10 20:59:37
1
100 kr
14/10 17:48:13
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
nr 852 7616
Pigtittare
längd (a)
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/10 20:59:37 | 1 | 100 kr |
14/10 17:48:13 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:53